درمان استئوكندروز

فیزیوتراپی برای استئوکندروز ، بسته به شرایط بیمار ، هم در ترکیب با دارو درمانی و هم به طور مستقل استفاده می شود. برای استئوكندروز ، از انواع فیزیوتراپی زیر استفاده می شود: لیزر درمانی ، Detenzor - درمانی ، الكتروتراپی ، شوك ویو درمانی ، مغناطیسی درمانی ، گل و لای درمانی ، سونوگرافی درمانی ، اشعه ماوراlet بنفش (UFO). پس از تسکین موفقیت آمیز تشدید ، ماساژ و تمرینات فیزیوتراپی نشان داده می شود.

زنی تحت فیزیوتراپی برای استئوکندروز

بشقاب پرنده ها:تحت تأثیر UVA ، ویتامین D در پوست ایجاد می شود ، که به جذب کلسیم کمک می کند. این روش با استفاده از رادیاتورهایی انجام می شود که دارای اثرات ضد باکتری ، ضد التهابی و ضد درد هستند.

سونوگرافی درمانی و فونوفورز:در طی سونوگرافی درمانی ، بدن در معرض صداهای با فرکانس بالا (از 20 کیلوهرتز یا بیشتر) قرار می گیرد. این روش به دلیل تأثیر آن ، درد ناشی از محلی سازی مختلف را تسکین می دهد. این روش همراه با معرفی داروهای ضد التهاب و ضد درد (اولترافونوفورز) برای نفوذ بهتر آنها به بافت های آسیب دیده است.

شوک ویو درمانی:این روش شامل انتقال یک موج صوتی به یک منطقه دردناک از بدن است. این نوع: درد را از بین می برد ، گردش خون را بهبود می بخشد ، سوخت و ساز را بهبود می بخشد.

بازدارنده درمانی:این روش شامل کشش ستون فقرات با استفاده از وزن بدن بیمار است.

لیزر درمانی:این روش با استفاده از لیزرهای هلیوم-نئون اثر بهبودی دارد. به دلیل فعال شدن فرآیندهای بیوالکتریک در بافت های سیستم عصبی ، لیزر درمانی دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است. تابش لیزر در امتداد ریشه ملتهب نخاعی انجام می شود. با استئوكندروز ، تاثیری در مناطق مهره ای مهره آسیب دیده استفاده می شود.

الکتروتراپی:الکتروتراپی تأثیر چند وجهی روی بدن دارد: درد و ناراحتی را از بین می برد ، تغذیه و تروفیسم بافت های آسیب دیده را بهبود می بخشد. جریان های ضربه ای اثر درمانی بسیار موثری دارند. مکانیسم عملکرد آنها بر روی بدن با تأثیر بر گیرنده های عصبی تعیین می شود. تکانه های با فرکانس پایین باعث از بین رفتن درد حاد می شوند و به عنوان کمک های اولیه برای سندرم درد شدید تجویز می شوند. انواع زیر جریان استفاده می شود: درمان دیادینامیکی (DDT) ، درمان آمپلیپولس (SMT) ، تداخل درمانی ، تحریک الکتریکی عصبی از راه پوست (TENS) ، میدان الکتریکی UHF.

مغناطیس درمانی:فیزیوتراپی برای استئوکندروز شامل استفاده از مغناطیس درمانی است که دارای اثر ضد احتقان ، ضد التهاب ، ضد اسپاسم است. سلف ها بر روی ستون فقرات و اندام های آسیب دیده قرار می گیرند.

بالن درمانی و گل درمانی:Balne درمانی برای استئوکندروز شامل استفاده از آبهای معدنی (حمام محلی ، عمومی ، استخر ، دوش) به منظور درمان و توان بخشی است. در طی این روش ، مواد معدنی به پوست نفوذ کرده و بر روی گیرنده ها و مراکز عصبی عمل می کنند.

هنگام درمان با گل ، اثر بر روی بدن تحت تأثیر دما و ترکیب شیمیایی گل بهبود دهنده رخ می دهد. گل و لای در قالب برنامه های کاربردی استفاده می شود.

بالون درمانی متابولیسم را تحریک می کند ، گردش خون را بهبود می بخشد و التهاب و درد را تسکین می دهد.

روشهای ترکیبی فیزیوتراپی: روشهای ترکیبی فیزیوتراپی برای استئوکندروز اغلب تجویز می شود. به عنوان مثال ، با درد شدید ، از درمان دیادینامیکی و الکتروفورز (دیادیناموفورز) با استفاده از نووکائین استفاده می شود. برای اثر یک مرحله ای در نقاط فعال بیولوژیکی ، از روش طب سوزنی - پنچری لیزر استفاده می شود. عملکرد آن فعال کردن نقاط با سوزن طب سوزنی و تابش لیزر است.

لجن درمانی غالباً با الکتروتراپی (الکتروفورز با محلول گل ، القاother گرمایی با گل ، گل درمانی گالوانیک) استفاده می شود.

درمان مفصل

تمام بیماری های مفصلی را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: ضایعات مفصلی که از اختلالات متابولیکی ناشی می شوند و التهاب مفصل. البته در هر حالت ، درمان مفصل مطابق برنامه ویژه خود انجام می شود.

درمان مفصل ،چه آرتروز ، آرتروز ، روماتیسم یا سایر بیماری ها باشد ، لزوماً باید پیچیده باشد و وظیفه اصلی که با درمان حل می شود ، از بین بردن علت بیماری و در نتیجه علائم دردناک است.

درمان با تکنیک های مدرن با هدف از بین بردن یا به حداقل رساندن درد ، علائم التهاب موضعی یا عمومی و ترمیم مفاصل آسیب دیده انجام می شود. درمان پیچیده معمولاً با دارو درمانی آغاز می شود.

برای بیمار مسکن و داروهای ضد التهابی تجویز می شود ، داروهایی که به ترمیم غضروف مفصلی کمک می کنند ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. درمان مفصل در این مرحله می تواند علائم درد را تسکین دهد. غالباً شامل تجویز داخل مفصلی داروها است تا ماده درمانی در غلظت مورد نظر مستقیماً وارد حفره مفصل بیمار شود. این باعث افزایش اثربخشی درمان دارویی می شود.

بعلاوه ، هنگامی که علائم اصلی مرحله حاد با خیال راحت از بین می روند ، درمان با کمک مجموعه ای از روش های فیزیوتراپی ، تمرینات ورزش درمانی ، ماساژ ادامه می یابد. به طور خاص ، امروزه درمان مفاصل با روش های فیزیوتراپی کاربرد بسیار گسترده ای پیدا کرده است.

جریان های نبض (DDT ، SMT) ، مغناطیس درمانی ، EHF درمانی ، لیزر درمانی ، الکتروفورز با مواد دارویی ، سونوگرافی و فونوفورز استفاده می شود. هنگامی که وخیم شدن فروکش می کند ، جراحی بالن درمانی (انواع وان ها) و گل درمانی بهم متصل می شوند. فیزیوتراپی و ماساژ تجویز می شود.

درمان کمردرد

دلایل زیادی برای این دردها وجود دارد. اول از همه ، درد طاقت فرسا می تواند به دلیل فتق (برآمدگی) دیسک بین مهره ای ، استئوکندروز و آسیب شناسی سیستم عصبی ظاهر شود. اغلب اوقات ، کمردرد در افرادی رخ می دهد که مدت طولانی در یک وضعیت قرار داشته اند.

و با این وجود شایع ترین دلیل آن عدم فعالیت بدنی است! این باعث کاهش جریان خون در رباط ها ، مفاصل و دیسک های بین مهره ای می شود و باعث می شود که غضروف هایی که آنها را تشکیل می دهد شروع به تجزیه کند. این ضعیف شدن دستگاه رباطی است که علت همه بیماری های ستون فقرات است. هنگامی که درد ظاهر می شود ، باید بلافاصله با یک پزشک مشورت کنید که علت آن را تعیین می کند ، تشخیص صحیح داده و درمان را تجویز می کند.

برای کاهش خطر کمردرد ، باید بیشتر حرکت کنید ، وزن خود را کنترل کنید و حداقل ژیمناستیک را انجام دهید (15 دقیقه در روز کافی است).

تغذیه مناسب نیز بسیار مهم است - این یکی از کلیدهای سلامتی و طول عمر است ، و ستون فقرات برای حفظ انعطاف پذیری و کلسیم برای قدرت به پروتئین نیاز دارد. کلسیم به مقدار زیاد در پنیر سفت ، جگر ، آجیل ، پنیر کوک ، تخم مرغ و پروتئین موجود در گوشت و محصولات لبنی یافت می شود. استخوان ها و رباط های ستون فقرات نیز به عناصر ریز نیاز دارند: فسفر (مقدار زیادی از آن در سبوس ، نخود فرنگی ، ماهی) ، منیزیم و منگنز (در ماهی های دریایی ، پیاز ، سیب زمینی یافت می شود) ، و همچنین اسیدهای چرب - آنها منبع آن گردو ، ماهی دریایی چرب و روغن زیتون است.

وقتی درد کمر بدتر می شود ، درمان با داروها آغاز می شود - معمولاً مسکن ها ، ادرار آورها و داروهایی که اسپاسم عضلات را تسکین می دهند. با این حال ، هیچ دارویی بدون عوارض جانبی وجود ندارد ، آنها فقط برای مدت زمان محدودی مورد استفاده قرار می گیرند و از همه مهمتر ، آنها علت کمردرد را از بین نمی برند و از عود بیماری جلوگیری نمی کنند. در دوره حاد ، از روش های درمانی مانند کشش ، و همچنین استفاده از یقه و کرست نیز استفاده می شود ، که باعث تسکین ستون فقرات بیمار می شود.

علاوه بر داروهای اورژانسی - داروهای تسکین دهنده اسپاسم عضلانی و درد ، مهمترین درمان استئوکندروزیز فیزیوتراپی است که به کاهش درد در دوره حاد بیماری ، بهبود گردش خون در بافتها ، جلوگیری از سوnut تغذیه رباط ها ، عضلات و مفاصل کمک می کند. و از اختلالات حرکتی جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی مدرن شاخه ای از پزشکی است که دارای زرادخانه قدرتمندی از ابزارهای درمانی است ؛ دو بلوک بزرگ در آن متمایز شده است - تمرینات فیزیوتراپی با ماساژ و الکتروتراپی. ماساژ درمانی یکی از م mostثرترین روش های درمان استئوکندروزیس و کمر درد است ، زیرا گردش خون را در بافت های عمیق بهبود می بخشد و بلوک های عضلانی را از بین می برد ("گیره ها") ، که علت اصلی درد شدید است.

یکی از م mostثرترین روشهای الکتروتراپی الکتروفورز دارو است - این وسیله ای برای رساندن هدفمند داروها به ارگان بیمار است ، که خون رسانی به بافتها را بهبود می بخشد.

جریان های ایمپالس - DDT ، SMT - دارای اثر ضد درد ، ضد اسپاسم و تروفیک هستند. همچنین ، از لیزر ، لیزر مغناطیسی برای درمان کمردرد استفاده می شود. این روش به شما امکان می دهد تا به سرعت تورم مرتبط با التهاب ، و بر این اساس ، دردی که در بافت های ادم و فشرده ایجاد می شود را تسکین دهید.

مغناطیس درمانی به صورت میدان های مغناطیسی دائمی یا متناوب استفاده می شود ، همچنین می تواند تورم و درد را به سرعت متوقف کند.

جریانهای D'arsonval م effectiveثر هستند - این جریانها "ازونیزه" هستند که برای تسکین اسپاسم عضلانی دردناک ، ارتعاشات فراصوت با فرکانس بالا استفاده می شود که التهاب را از بین می برد و به حل شدن جای زخم کمک می کند ، و باعث افزایش خاصیت کشش بافت می شود.

فیزیوتراپی نقش ویژه ای در فیزیوتراپی دارد. اهمیت آن غالباً دست کم گرفته می شود و بالاخره بدون کرست عضلانی کامل ، درمان کمردرد و جلوگیری از عود استئوکندروز غیرممکن است.

فیزیوتراپی در ضربه و در دوره بعد از عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از آن به جلوگیری از عود کمر درد که به دلیل اصطلاحاً "کلیشه های حرکتی" اتفاق می افتد ، کمک خواهد کرد. به عنوان مثال ، یک کارمند اداری که تمام روز کاری خود را پشت کامپیوتر نشسته است ، یا فروشنده ای که بار اصلی کار او روی پاهای اوست. ژیمناستیک ، یوگا ، پیلاتس و انواع دیگر تمرینات ورزشی که باعث بهبود سلامتی می شوند نیز می توانند به روشی بسیار م toثر در مبارزه با "خودکارسازی حرکتی" تبدیل شوند.

درمان درد گردن

درد می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود ، از اسپاسم عضلات گرفته تا دیسک های فتق شده در ستون فقرات گردنی. اگر گردن درد یک بار ظاهر شود (به دلیل چرخش شدید سر ، حالت ناخوشایند در هنگام خواب) ، به احتمال زیاد در عرض چند روز خود به خود برطرف می شود.

برای کاهش درد ، فقط باید بار استاتیک بر روی عضلات گردن را کاهش دهید (سر خود را برای مدت طولانی کج نگه ندارید) ، با تحرک شدید بدنی خود را تحریک نکنید ، حرکات ناگهانی گردن را انجام ندهید.

اگر درد در گردن مداوم باشد یا اغلب عود کند ، همراه با سردرد ، بی حسی اندام فوقانی باشد ، لازم است که تحت معاینه کامل قرار بگیرید.

فیزیوتراپی درد گردن با هدف تسکین سندرم درد ، بهبود گردش خون و گردش خون در بخش آسیب دیده ، ایجاد اثرات ضد التهابی و ضد ادم ، از بین بردن اختلالات متابولیکی و دیستروفیک و کاهش اختلالات حرکتی است.

بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان و همچنین در توانبخشی زودرس پس از عمل ، از عوامل جسمی در مراحل درمان بستری و درمان سرپایی استفاده می شود. در دوره حاد: پس از 4-5 روز (با شدت روند) ، لیزر درمانی ، جریان های پالس (SMT ، DDT ، جریان های تداخل) ، مغناطیسی درمانی ، بشقاب پرنده های منطقه ناحیه ای ، دارونالیزاسیون منطقه یقه گردن رحم ستون فقرات و منطقه اکسیپیتال سر ، الکتروفورز مواد برای داروهای بی حسی موضعی ، انسداد گانگلیون در مناطق درد تجویز می شود.

در دوره حاد: فونوفورز با داروها ، مغناطیس درمانی ، الکتروفورز داروها ، میدان های الکترومغناطیسی مایکروویو (SMV ، UHF) ، لیزر درمانی استفاده می شود.

در مرحله بهبودی: گرما درمانی متصل می شود ، از جمله اوزوكریت و گل درمانی در ناحیه یقه گردن ، بالن درمانی (ید برم ، حمام سقز ، حمام لورل ، حمام بیسكوفیت) ، ماساژ دوش زیر آب ، ماساژ درمانی.

درمان کمردرد

احساس درد در ناحیه کمر به دلیل عدم تعادل دستگاه عضلانی - رباطی ظاهر می شود. در این حالت ، میکروتروماتیزاسیون بافت های نرم اتفاق می افتد ، در نتیجه آن محرک های شیمیایی (واسطه های درد) بیش از حد آزاد می شوند. آنها باعث اسپاسم عضلانی و کمردرد می شوند.

منشأ کمرودینیا عمدتاً با استئوکندروز همراه است که در ناحیه کمر موضعی است. لومبودینیا با درد در ناحیه کمر با عوامل متوسط یا آسیب زا در لومبودینیا مشخص می شود: خستگی جسمی ، تلاش فیزیکی منظم یا بیش از حدحرکات تیزکار مداوم در یک "غیر فیزیولوژیکی" یا ماندن طولانی مدت در یک موقعیت ناراحت کننده ؛کبودی کمر ، هیپوترمی ، سرماخوردگی و غیره

برنامه درمان کمردرد شامل نکات اصلی زیر است:

  1. هشت تا ده روز استراحت در رختخواب. در عین حال ، تخت باید صاف و محکم باشد. "استراحت" روی چنین سطحی باعث می شود عضلات پشت شل شوند.
  2. درمان پزشکی لومباگو شامل استفاده از داروهای آرامبخش و تسکین دهنده درد و استفاده از محاصره نووکائین (با افزایش درد شدید) است.

    از روش های فیزیوتراپی ، می توانید از الکتروفورز ضد درد ، جریان های ضربه ای ، اشعه ماورا بنفش مناطق سگمنتال استفاده کنید. در یک دوره حاد ، ممکن است برای بیمار داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به صورت قرص ، تزریق ، شیاف یا پمادهایی تجویز شود که اسپاسم عضلات را تسکین می دهد. کرم های گرم کننده فقط در دوره توان بخشی (در روز سوم تشدید) قابل استفاده هستند. در دوره حاد ، آنها می توانند تورم را تحریک کرده و درد را افزایش دهند.

  3. پس از از بین بردن درد حاد ، درمان کمر با کمک ورزش درمانی ، ماساژ و درمان دستی ادامه می یابد.

    وظیفه اصلی در این مرحله تقویت کرست عضله و کاهش فشرده سازی ریشه های عصب است. تمرینات ویژه کمر به متابولیسم طبیعی ، بهبود گردش خون و تغذیه دیسک های بین مهره ای ، از بین بردن تنش عضلانی ، افزایش فضای بین مهره ای و تسکین ستون فقرات کمک می کند.

علاوه بر این ، در مرحله بهبودی ، طب سوزنی ، ماساژ بدن ، حمام های معدنی ، گل درمانی و سایر فیزیوتراپی تجویز می شود (به درمان کمردرد مراجعه کنید). با تشکر از این ، گردش خون بهبود می یابد ، یک اثر ضد التهابی و جذب می کند.

درمان فیزیوتراپی

فیزیوتراپی (از فیزیک یونان - طبیعت و درمان) ، شاخه ای از دارو که خواص درمانی عوامل جسمی را مطالعه می کند و روش هایی را برای استفاده از آنها برای اهداف درمانی و پیشگیری تولید می کند. در فیزیوتراپی مدرن ، از میدان های مغناطیسی ، الکتریکی و الکترومغناطیسی با فرکانس های پایین ، زیاد ، فوق العاده بالا و فوق العاده بالا ، تابش نور مصنوعی (از مادون قرمز به اشعه ماوراio بنفش و منسجم تک رنگ) ، ارتعاشات مکانیکی (از مادون صوت به اولتراسونیک) و غیره استفاده می شود.

عوامل فیزیکی در طول تکامل انسان تأثیر گذاشته است ، بنابراین اقدامات فیزیوتراپی تأثیر فیزیولوژیکی بیشتری نسبت به بسیاری از داروها بر روی بدن دارند.

از درمان فیزیوتراپی می توان هم به طور مستقل و هم در ترکیب با دارو درمانی ، درمان دستی ، ماساژ ، تمرینات فیزیوتراپی استفاده کرد. عوامل و تکنیک های مختلفی که در فیزیوتراپی استفاده می شود ، احتمال تأثیر فردی بر بدن و تأثیر هدفمند بر روند آسیب شناسی بدون عوارض جانبی منفی را تعیین می کند.

استفاده از فیزیوتراپی تقریباً در همه زمینه های پزشکی امکان پذیر است: گوش و حلق و بینی ، گوارش ، زنان ، اورولوژی ، ریه ، ارتوپدی و آسیب شناسی ، عصب شناسی ، جراحی ، قلب و عروق و سایر موارد.

طیف گسترده ای از درمان های فیزیوتراپی وجود دارد ، یعنی گل درمانی ، آب درمانی (انواع حمام های معدنی و معطر ، ماساژ دوش زیر آب) ، مغناطیس درمانی ، لیزر درمانی ، انواع مختلف جریان ها (گالوانیک ، نبض ، فرکانس بالا) ، امواج الکترومغناطیسی UHF ، مایکروویو ، EHF ، گیاهان دارویی استنشاقی ، هالوتراپی ، دستگاه کشش ارتعاش ، اتاق فیزیوتراپی ، کارکنان ماساژورهای واجد شرایط.

همچنین در بخش روش های فیزیکی درمان ، روش های درمانی طب سوزنی ، تحریک الکتریکی برای بیماری های عصبی مختلف انجام می شود. تمام درمان های فیزیوتراپی با در نظر گرفتن بیماری و وضعیت عمومی بیمار توسط فیزیوتراپیست بخش تجویز می شود.

توانبخشی

توانبخشی پزشکی مجموعه ای از اقدامات درمانی و پیشگیری است که با هدف بازگرداندن حداکثر توانایی های از دست رفته بیمار پس از بیماری های مختلف انجام می شود.

توانبخشی همچنین با هدف بازیابی قدرت عضلانی بیمار و همچنین جلوگیری از عود یا عوارض انجام می شود. امروزه توانبخشی پزشکی فقط تجویز هر نوع ورزش پس از ترخیص از بیمارستان یا دوره فیزیوتراپی در پایان دوره بستری نیست.

توانبخشی مجموعه فعالیتهایی است که شامل مشارکت پزشکان از زمینه های مختلف - فیزیوتراپیستها ، ماساژ درمانی ، روانشناسان ، گفتاردرمانگران و سایر افراد است. در نتیجه ، این یک توانبخشی پیچیده است که به بیمار اجازه می دهد بهبود یابد ، و نه جزئی. موفقیت در درمان هم به تشخیص صحیح و هم به درمان بهینه و انتخاب شده و هم به توانبخشی صحیح و به موقع بیمار بستگی دارد.

توانبخشی یک هدف واحد دارد - کاملترین بازگرداندن عملکردهای از دست رفته در بیمار ، بر اساس عواقب موجود آسیب یا بیماری و درمان انجام شده.

بسته به ناحیه کاربرد ، توانبخشی می تواند: ارتوپدی - بعد از جراحات و جراحی ها برای بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی ، شکستگی ها ، ناهنجاری های ستون فقرات و اختلالات استقرار انجام می شود. عصب کشی و جراحی مغز و اعصاب یکی از جدی ترین انواع توانبخشی است ، زیرا بیشترین تعداد متخصص در اجرای آن نقش دارند - متخصصان مغز و اعصاب ، فیزیوتراپیست ، ماساژ درمانی ، روانشناس و روانپزشک ، گفتاردرمانگر ، کاردرمانگر و غیره.

این توان بخشی پس از جراحات و عمل در سیستم عصبی (مغز ، نخاع) ، همراه با بیماری های سیستم عصبی محیطی (بسته های عصبی) ، سکته های مغزی ، پارسی و فلج مورد نیاز است. توانبخشی قلب - توانبخشی پس از حمله حاد قلبی ، همراه با بیماری های قلب و عروق خونی.

هدف از توانبخشی بازسازی سریع ماهیچه ها با آتروفی آنها همراه با عدم تحرک طولانی مدت است ، به منظور بازگرداندن قدرت و تن اندام ، بازگرداندن دامنه کامل حرکت در مفاصل پس از بی حرکتی (پس از شکستگی) ، تسریع در بازسازی وجود بافت غضروف ، بهبود تروفیسم بافتهای اندام و استخوان ، افزایش تحرک با چسبندگی در حفره شکم پس از عمل شکم ، افزایش لحن عمومی بیمار و بهبود وضعیت روحی-عاطفی ، تسکین درد و تورم پس از آسیب دیدگی مفصل ، بازیابی فعالیت بدنی پس از سکته مغزی ، پارس و فلج ، و همچنین در دوره بعد از عمل در بیماران پس از عمل های مرتبط با بیماری ها و آسیب ها سیستم اسکلتی عضلانی (پس از جراحات ، شکستگی ها ، کوفتگی ها و پیچ خوردگی ها).

شایان ذکر است که روند توانبخشی خود مبتنی بر تحریک توانایی های خود بیمار تحت تأثیر خارجی است. تمرینات بدنی ، تجهیزات مدرن به تحریک ایمنی محلی و عمومی ، بهبود روند ترمیم بافت ، بازگرداندن گردش خون و لنف کمک می کند.

روشهای توانبخشی پزشکی شامل روشهای زیر است: ژیمناستیک درمانی ، ماساژ ، حرکت درمانی ، درمان فیزیوتراپی ، درمان دستی ، تحریک الکترومیوست (این امر شامل بهبود هدایت تکانه های عصبی به عضلات اسکلتی است) ، کمک روانشناختی ، گفتاردرمانی.

لازم به ذکر است که یکی از نکات کلیدی در هر توانبخشی روشهای فیزیوتراپی است که با هدف بازیابی عملکردهای از دست رفته و تحریک حرکات بیمار ، تسریع روندهای جبرانی در بافتها و اندامها ، به ویژه در سیستم اسکلتی عضلانی ، سیستم عصبی و گردش خون انجام می شود. .

یکی از مزایای روشهای فیزیوتراپی عدم استفاده از دارو است ، به این معنی که خطر واکنشهای آلرژیک و عوارض جانبی وجود ندارد ، وابستگی به دارو ایجاد نمی شود و روشهای درمانی مورد استفاده معمولاً تهاجمی نیستند.

مجموعه ای از برنامه توانبخشی که به درستی انتخاب شده باشد ، به بیمار کمک می کند تا در اسرع وقت پس از بیماری ، جراحت یا جراحی بهبود یابد ، به او احساس آزادی حرکت و توانایی برقراری ارتباط بدون محدودیت با افراد اطرافش را می دهد.